
Haglundova peta
Haglundova deformacija oziroma Haglundov sindrom, opisan že leta 1927 s strani Patricka Haglunda. Imenujemo jo tudi retrokalkanealna eksostoza, gre pa za mehkotkivno ali tudi kostno deformacijo narastišča ahilove tetive. Kostni izrastek na peti (narastišču tetive) se poveča, s tem pa tudi pritisk na mehkotkivne strukture.
Vzrok nastanka je precej neznan, obstajajo pa povezave z omenjenim stanjem in prenapeto Ahilovo tetivo, višjim stopalnim lokom in dednostjo. Večje tveganje za nastanek pripisujemo tudi pretreniranosti (pogosto pri tekačih) in neprimerni obutvi (predvsem preveč stiskajoči čevlji). Pogosteje se pojavi v srednjih letih in pojavnost je večja pri ženskah.
Pojavijo se bolečine v zadnjem delu stopala, kjer se Ahilova tetiva prirašča , pogosto pa bolečina vztraja tudi po mirovanju.
Kadar nastopi omenjena simptomatika moramo izločiti tudi sledeče: kalkanealni burzitis; vnetje narastišča Ahilove tetive; plantarni fascitis; avulzijo Ahilove tetive.
Invazivne metode vključujejo:
-vbrizgavanje steroidnih injekcij
-operacijski poseg
Iz pregledanih raziskav je razvidno, da se invazivni poseg priporoča le kadar se stanje ponavlja ali kadar neinvazivne metode niso učinkovite (3)!
Neinvazivne metode pa predstavljajo:
-fizioterapevtske obravnave (manualne tehnike in medicinski aparati)
-Ortopedski vložki po meri
-lokalno hlajenje
-proti-vnetna zdravila
-raztezne vaje