
Plantarni fasciitis
Vnetje stopalnega loka
Gre za zelo neugodno poškodbo stopala, ki bi naj predstavljala okoli 5 do 15% vseh tekaških poškodb. Tekači pa niso edini, ki se pogosto soočajo z omenjeno težavo, saj se ta pojavlja tudi pri športih, kjer prihaja do velikega števila skokov in pri različnih plesnih elementih. Prav tako pa je značilna za poklice, kjer velik del dneva prebijemo na nogah, kot recimo v vojski. Zato je zopet pomembno, da kar se da zmanjšamo dejavnike tveganja za nastanek, saj gre za poškodbo, ki je lahko dolgotrajna in težko odpravljiva.Sindrom se razvije zaradi pretiranega naprezanja plantarne fascije v fazi odriva in ne zaradi pretiranega udarca pete ob podlago. Za najpogostejši vzrok za nastanek se navaja degeneracija kolagena, včasih pa rentgensko slikanje pokaže tudi spremembe v plantarni fasciji na področju petnice, kar imenujemo petni trn.

Med dejavnike tveganja bi pri tekačih lahko uvrstili:
-napačno obutev, oziroma preveč obrabljeno obutev;
-povečano telesno težo;
-tveganje je večje pri tekačih s pretirano pronacijo in ploskim stopalom, zato je za njih še kako pomembna prava izbira obutve. Pomagajo lahko tudi vložki po meri Footbalance, ki bodo preprečili preveliko —zvračanje stopala v smeri navznoter;
-visok stopalni lok
V času bolečine je priporočljivo, da se izogibate dolgotrajni hoji ali teku navkreber, da ne izpuščate raztezanja pred vadbo ter če nosite zelo mehke tekaške copate, jih zamenjajte za takšne, ki bolje podpirajo vaše stopalo.
Znaki in simptomi
Kot je bilo že omenjeno, boste bolečino občutili pod peto. Najpogosteje se ta pojavi na njenem notranjem delu (notranjem delu stopala) in se lahko širi tudi naprej po stopalu. Bolečino boste občutili ob pritisku na notranjo stran pete ali na stopalni lok, največja pa je po navadi v jutranjih urah, saj se preko noči fascija nekoliko skrči. Tekom dneva, pa se ponavadi bolečina nekoliko zmanjša. Situacija se lahko poslabša med vsakodnevnimi aktivnostmi, kamor sodi tudi tek.