
Tendonitis ali vnetje Ahilove tetive
Tendonitis je latinski izraz za vnetje Ahilove tetive. Ahilova tetiva je najdaljša kita v telesu, ki povezuje mišice goleni z petno kostjo za sklepom gležnja. Krčenje golenskih mišic nam omogoča, da lahko stopalo obrnemo navzdol in se dvignemo na nožne prste. Bolečina se pojavi tik nad zadnjim delom pete, lahko pa se pojavijo tudi krči v mišicah goleni. Na tem predelu, torej predelu tik nad peto, je lahko Ahilova tetiva vidno zadebeljena in občutljiva na dotik. Bolečina je izrazita predvsem med hojo ali med tekom, še posebej v trenutku, ko pri gibanju obremenimo prste. Najpogosteje se pojavi pri športih, kjer je veliko poskokov in sprememb smeri.

KAJ POVZROČA VNETJE AHILOVE TETIVE?
Nenehen pritisk na Ahilovo tetivo povzroča draženje in posledično vnetje Ahilove tetive. V hujših primerih lahko takšen pritisk povzroči celo pretrganje Ahilove tetive. Pretirano obremenjevanje (na primer pri tekačih) lahko prav tako prispeva k spremembam Ahilove tetive. Lahko vodi do degenerativnih sprememb in tanjšanja tetive, predvsem z leti, ko se telo stara. To pomeni, da v daljšem časovnem obdobju tetiva lahko oslabi saj so njena vlakna vse bolj občutljiva. Vendar je najbolj običajen vzrok težav z Ahilovo tetivo pretirana pronacija stopal (zvračanje) navznoter. Ko se stopalo pretirano zvrača navznoter je tudi spodnji del nog prisiljen v rotacijo navznoter, s tem pa prenaša strižno obremenitev na mišice meč. Ker so mišice meč povezane z Ahilovo tetivo in ker je Ahilova tetiva šibkejši člen v tej navezi ostane preveč raztegnjena, posledica pa je draženje in vnetje Ahilove tetive.
LAJŠANJE IN PREPREČEVANJE TEŽAV
Z redno nošnjo vložkov po meri se pritisk na Ahilovo tetivo bistveno zmanjša s tem pa ji omogočimo, da se sčasoma okrepi in pozdravi. Z redno nošnjo Footbalance vložkov prav tako preventivno ustavljamo morebitno poslabšanje stanja in preprečujemo nevarnost, da pride do pretrganja Ahilove tetive.